5 października | piątek | 18:00 | Centrum Kultury Podgórza | wstęp wolny | PROGRAM GFK 2018
„Flamenco jest głębsze niż wszystkie studnie i morza otaczające świat. Jest prawie nieskończone. Krzyżuje się z cmentarzem lat i dolegliwościami wysuszających wiatrów. Przychodzi z pierwszym szlochem i pierwszym pocałunkiem.” Tak pisał o flamenco Federcio García Lorca – poeta, dramaturg, muzyk i rysownik. Określał flamenco jako rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości, wyrażający szaleństwo i pragnienie.
To właśnie te emocje są głównymi bohaterami podczas występów formacji Poema Flamenco. Oprócz tradycyjnych stylów flamenco pojawią się legendarne poematy flamenco takie jak Verde czy Leyenda del Tiempo, oraz flamencowe interpretacje poezji Juliana Tuwima.
Krakowskie artystki flamenco Magdalena Lechowska, Kaja Będkowska-Klar oraz Wiola Bednarczyk rozpoczęły stałą współpracę w październiku 2017 r. Ich ponad 15 letnie doświadczenie, pasja i charyzma sceniczna sprawiają, że publiczność może poczuć prawdziwą magię flamenco! Wraz z nimi występują niezwykle utalentowani muzycy: Łukasz Kurzydło na cajonie oraz gościnnie Damian Kowaliński na gitarze.
Magdalena Lechowska – Polska wokalistka o latynoskiej duszy, urodziła się w Krakowie ale dorastała w Kolumbii, gdzie od najmłodszych lat chłonęła rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. Jej południowe pochodzenie sprawia, że jako jedyna Polska wokalistka potrafi oddać niepowtarzalny andaluzyjski temperament śpiewu flamenco.
Umiejętności w śpiewie flamenco uczyła się w Granadzie w Szkole „Carmen de las cuevas” a w Niemczech u wybitnej cygańskiej pieśniarki Carmen Fernandez. W Polsce doskonaliła swój warsztat u José Antonio Santiago „El Cafelete”. Brała udział także w warsztatach śpiewu m.in. z José Parrondo oraz Irene Alvarez. W latach 2001-2017 była główną wokalistką zespołu flamenco Aire Andaluz. Jej wyczucie i charyzma w śpiewie flamenco zostały wielokrotnie uznane przez jej Hiszpańskich nauczycieli oraz hiszpańską publiczność
W swojej twórczości Magdalena zawsze próbuje łączyć dwa światy – Polski i Hiszpański, stąd pomysł na tłumaczenie utworów Marka Grechuty na hiszpański oraz zaprezentowanie ich w aranżacji flamenco. Dzięki jej odważnej wersji, wraz z byłym zespołem Aire Andaluz została laureatką Konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festiwal w 2011 roku wykonując utwór Ocalić od zapomnienia – Salvar del Olvido.
Kaja Będkowska Klar – tancerka, choreografka, założycielka krakowskiej szkoły tańca flamenco La Pasión. Zamiłowanie do tańca towarzyszy jej od najmłodszych lat. W wieku 7 lat rozpoczęłam naukę baletu w Społecznej Szkole Baletowej w Krakowie, a następnie od 13 roku życia kontynuowała naukę w Studio Baletowym Opery i Operetki Krakowskiej. Tańcem flamenco zajmuje się od 1998r. Jej nauczycielami byli m.in. Elias Morales Perez, Rocio Chacon, Laura la Risa, Felipe Mato, La Antonia, Rosa Estrella, Clarisa di Salvo. Doskonali swoje umiejętności podczas warsztatów flamenco, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Występowała na scenie Teatru Starego w Krakowie w spektaklu „Tango Gombrowicz” (2003-2005), w teledysku zespołu Brathanki, gościnnie na koncertach zespołów Viva Flamenco, Que Passa i Art Color Ballet. Prowadzi szkołę tańca flamenco La Pasión w Krakowie, w której jestem instruktorem flamenco. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło jej na wypracowanie własnej metody nauczania.
Viola Bednarczyk – Przygodę z tańcem flamenco rozpoczęła w krakowskiej szkole flamenco La Pasión, z która jest związana od wielu lat, jako instruktorka i tancerka. Regularnie podnosi swoje umiejętności szkoląc się na licznych warsztatach flamenco u polskich oraz zagranicznych nauczycieli, oraz w zajęciach prowadzonych w innych szkołach. Jej zainteresowania wybiegają poza sam taniec flamenco – interesuje ją sam fenomen ruchu, dlatego też uczestniczy w warsztatach z innych technik tańca (m.in. taniec współczesny, techniki teatru tańca, Warsztaty Tańca Integracyjnego oraz Warsztatach Terapii przez Ruch na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu).
Jest doświadczoną tancerką, od lat związana z zespołem „Apasionados’, jak również współtwórcą choreografii przygotowywanych dla zespołu. Brała udział w projekcie „Hiszpańska noc z Carmen” – zarazuela show (Opera Wrocławska). Ponad to występowała gościnnie m.inn z „Aire Andaluz”, przy projektach muzycznych zespołu „De Nuevo”.
Łukasz Kurzydło – Cajón – Edukację muzyczną rozpoczął jako wiolonczelista. Specjalizuje się w gatunkach takich jak jazz i world music. Dzięki szerokiej gamie instrumentów i specyficznej wiedzy muzycznej z różnych regionów, porusza się z dużą łatwością w takich stylach jak bałkańskie i hiszpańskie rytmy. Ceniony za kreatywność i precyzję. Współpracuje z polskimi teatrami, bierze udział w międzynarodowych festiwalach. Wśród wykonawców, z którymi nagrał i wykonał można znaleźć takich artystów jak Adam Sztaba, Justyna Steczkowska, Marek Balata, Renata Przemyk, Robert Kasprzycki, Rudi Schuberth & Wały Jagiellońskie, Ewa Uryga, Janusz Szrom, Sokół Orkestar, Tempero, Fortet, Dzhamalari.
Damian Kowaliński – Gościnnie – pierwszy polski gitarzysta flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli, gdzie pobierał lekcje u mistrzów tego gatunku. Obecnie mieszka w Polsce i regularnie koncertuje w kraju i za granicą z najwybitniejszymi artystami. Regularnie zaprasza muzyków i tancerzy z Hiszpanii, przybliżając polskiej publiczności sztukę flamenco w jej autentycznej formie. Damian Kowaliński to przede wszystkim czynny muzyk, ale również kompozytor i nauczyciel gitary flamenco.